Головна | Мій профіль | Реєстрація | Вхід | RSS

ЗВУКИ МУЗИКИ



Форма входу
Меню сайту

 















Інформація про сайт

 

 

Концепція музичної освіти в середній школі

 

 

Сьогоднішнє життя ставить нові проблеми перед музичною освітою в середній школі.  Вони породжені новою соціально-культурною ситуацією: з 1993 року учені констатують знецінення знань  як духовного багатства людини над людьми  володарює примітивне матеріальне (грошове) багатство.  Фундаментальні зрушення в системі цінносних орієнтацій повязані з економічними кризами.

Екологічні катастрофи, у тому числі надмірне забруднення міст шкідливими для здоров'я дітей шумами, які руйнуюче діють на психіку дітей і багато що інше - усе це позначається на духовному стані школярів і на їх психічному здоров'ї (дитячі страхи і відчуття, що світ руйнується). У цьому криються причини духовної деградації - зростання дитячої наркоманії і самогубств (щорічно - дві тисячі!).

Музика як найулюбленіший вид мистецтва дітей і підлітків здатна запропонувати шлях духовно-моральної активності і гармонізації душевних сил в противагу пристрастям і мерзенністі життя, питання лише в тому, яка музика? Все частіше говорять про музичну наркоманію.  А всі великі досягнення європейської музичної культури були тісно пов'язано з вірою і релігією. Без цього духовного аспекту не можна зрозуміти суть музики Й.С. Баха,  В.Моцарта,  Л.Бетховина,  М.Глінки,  П.Чайковского,  С. Рахманінова й інших вітчизняних та зарубіжних композиторів.

Де ж, якщо не в школі на уроках музики в темі "Музика і Життя" говорити ще про це!  Концепція сучасної масової музичної освіти школярів повинна включати розділ "Музично-екологічна просвіта".

Сьогодняшній школяр сучасного світу, що бурхливо міняється, зовсім інший, ніж був раніше. Він випереджує своїх попередників у фізичному розвитку, але (на жаль!) відстає в духовно-моральному плані.  До того ж нові умови сучасного життя не сприяють духовному здоров'ю дітей. Потрібні духовно-моральні акценти в масовій музичній освіті.

Нові проблеми  в музичному вихованні виникають, також, в звязку з явищем шизофонії (розірване звучання, що виникає за допомогою технічних засобів передачі музики). Людина в навушниках, що намагається заглушити музикою рев  машин, наражає себе на небезпеку, вимикаючи вухо з органів природної орієнтації.

І не лише у фізичному сенсі - зіткнутися з ким-небудь або з чим-небудь, але і в психологічному плані - "розпад природних зв'язків органів чуття",  "деградація пов'язаних з музикою психофізіологічних і моральних рис особи",  "просторовий дисонанс",  "фізіологічний дискомфорт" (див.статью  Е.Назайкинского  "Шизофонія" - "Салон Audio video" 3(7) 1996, с.32-33). Не випадково шизофонія має загальний корінь з шизофренією. Тобто роздвоєною свідомістю.

На порядку денному середньої  школи - питання виховання культури поводження з музикою в умовах її штучного відтворення,  формування музично-екологічного погляду на життя.

Інша кричуща проблема сучасності пов'язана з ранньою комп'ютеризацією: зарубіжні учені констатують, що школярі в умовах ранньої комп'ютеризації втрачають образне мислення і творчі здібності, з чим і пов'язаний на Заході гуманітарний бум - мистецтво і художня творчість впроваджуються в усі сфери навчання. Виникла гостра потреба зробити масову освіту творчою, акцентувати в ній духовно-моральний початок і орієнтувати на сучасні проблеми виживання людства.

Як допомогти дітям уникнути цих і інших мереж самовинищення і так званих "чорних дір", які засмоктують  людину  фізично і духовно?  У всі часи про це проповідувало високе мистецтво, в якому найсильнішим серед його видів по прямій емоційній дії була і залишається музика. Заняття музикою завжди було важливим показником культури суспільства, також як читання, малювання, участь в самодіяльному  театрі,  рукоділля.

Сучасній середній  школі потрібна концепція музичної освіти з духовно-моральними акцентами, з орієнтацією на творчий розвиток в процесі формування загальної музичної культури : не лише слухати музику,  але й створити умови для музично-творчого розкриття  природного дару кожної  дитини. Тільки  в цьому випадку музичне виховання і освіта може стати цілісним і гармонійним.

 

 

 

 

 
Бережіть в собі людину.
А.П. Чехов

Пошук


















      


Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz